Jak leczyć ostrogę piętową

Ostroga piętowa

Jeśli masz problemy z ostrogami piętowymi proponujemy nowoczesny zabieg falą uderzeniową, który już po 3-4 zabiegach usuwa przykre dolegliwości związane z tą przypadłością szczegóły dotyczące zabiegu znajdziesz tutaj.

Przyczyną dokuczliwego bólu pięty nie jest wyczuwalna narośl kostna na pięcie, a zapalenie rozcięgna podeszwowego. Leczenie ostróg piętowych warto rozpocząć do fizjoterapii oraz masażu. Popularny staje się tak zwany tapping. Leczenie domowe obejmuje stosowanie leków przeciwbólowych, noszenie żelowych wkładek bądź podpiętek .

Czym jest ostroga piętowa?

Bardzo częstą przypadłością, powodującą ból pięty, jest ostroga piętowa. Czym są ostrogi piętowe? Określa się je jako zmiany zwyrodnieniowe w okolicy guza piętowego, które powodują tworzenie się narośli kostnej na podeszwowej stronie kości piętowej.

Zmiany na pięcie nie powodują dolegliwości bólowych, jednak mogą powodować zapalenie rozcięgna podeszwowego. Ból w pięcie, który przez wiele osób określany jest jako ostroga piętowa, to w rzeczywistości zapalenie rozcięgna podeszwowego przy jego przyczepie do kości piętowej.

Przyczyną dolegliwości bólowych jest właśnie stan zapalny, a nie niewielki wyrostek kostny na pięcie. W początkowym stadium ból pojawia się po przeciążeniu stopy, następnie może występować przy każdym obciążeniu, a gdy stan jest zaawansowany – nawet podczas spoczynku.

Ostroga piętowa najczęściej rozwija się u kobiet po 50. roku życia, a jest to spowodowane tym, że mniej więcej w tym czasie dochodzi do zmiany struktury tkanki tłuszczowej, która amortyzuje urazy.

Przyczyny. Jak rozpoznać ostrogi piętowe?

Główne przyczyny tworzenia się ostrogi piętowej to:

  • praca w pozycji stojącej,- nadwaga i otyłość,
  • uprawianie sportów, które obciążają mocno stopy, np. bieganie (intensywne treningi) oraz treningi bez rozgrzewki,
  • podeszły wiek,
  • uraz,
  • noszenie niewygodnego obuwia (np. na wysokich obcasach) oraz nieodpowiednio dopasowanego,
  • wady stóp.

W celu rozpoznania, czy przyczyną bólu pięty są ostrogi piętowe należy w pierwszej kolejności wykonać badanie palpacyjne w okolicy wyrostka przyśrodkowego guza piętowego – podczas ucisku będzie odczuwany ból. Aby potwierdzić diagnozę, lekarz może zlecić wykonanie badania RTG lub USG, w którym widoczna będzie zmiana w okolicach guza piętowego.

Leczenie i fizjoterapia

Osoby, u których pojawi się ból pięty i rozpoznaniem będzie ostroga piętowa, powinny zadbać o odpowiednie leczenie, ponieważ ból w okolicy pięty nie minie samoistnie. Leczenie ostrogi piętowej jest trudne i nie zawsze daje oczekiwane efekty. W pierwszej kolejności stosuje się leczenie zachowawcze, które ma na celu zlikwidowanie stanu zapalnego oraz zatrzymanie dalszego rozwoju zmian zwyrodnieniowych w okolicach guza piętowego.
Podstawową rolę pełni tutaj fizjoterapia. Najczęściej stosowane metody to:

  • masaż;
  • odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne (przede wszystkim ćwiczenia rozciągające rozcięgno podeszwowe);
  • zabiegi z zakresu fizykoterapii – ultradźwięki, krioterapia, laser oraz jonoforeza z lekiem przeciwzapalnym.

Dość nowym zabiegiem fizykoterapeutycznym, zalecanym osobom z ostrogą piętową, jest fala uderzeniowa, czyli fale ultradźwiękowe o wysokim natężeniu. Coraz częściej stosuje się również metodę kinesiologytapingu, tj. aplikacji specjalnych plastrów w celu odciążenia stopy. W tym przypadku plastry naklejane są na rozcięgno podeszwowe. Zaleca się także stosowanie wkładek ortopedycznych, których zadaniem jest zmniejszenie obciążenia stopy w czasie chodzenia.

Niektórzy lekarze zalecają miejscowe ostrzykiwanie sterydami, co nie zawsze jest skuteczne. W takich przypadkach wdraża się leczenie operacyjne – stosowane jednak coraz rzadziej.

Leczenie domowe

Do leczenia zachowawczego zalicza się też leczenie farmakologiczne, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne czy też maści lub żele przeciwzapalne. Obecnie duża część leków dostępna jest bez recepty. Ważne, by lek nie tylko działał, zwalczając ból, ale także miał komponentę przeciwzapalną, czyli likwidował źródło bólu – w tym przypadku stan zapalny rozcięgna podeszwowego.

  • domowym sposobem na ostrogi piętowe mogą okazać się wkładki żelowe do butów, które poprawią komfort chodzenia i zmniejszą odczuwany ból. Innym sposobem mogą być podpiętki ortopedyczne.
  • na ból ból pięty mogą pomóc zimne okłady. Idealne będą do tego opatrunki żelowe, które należy schładzać w lodówce. Należy unikać bezpośredniego kontaktu opatrunku ze skórą – wystarczy owinąć go cienką bawełnianą tkaniną.
  • chodząc po domu, warto korzystać z miękkich piankowych sandałów z odsłoniętą częścią piętową.

Ostrogi piętowe – jak zapobiegać?

Leczenie ostrogi piętowej nie jest rzeczą łatwą, w związku z tym trzeba dbać o stopy i stosować odpowiednią profilaktykę. Przede wszystkim należy zadbać o noszenie odpowiedniego obuwia, tzn. obuwia z miękką podeszwą i nie na całkiem płaskich spodach.

W celu odciążenia pięty zastosować można np. żelowe podkładki pod piętę. Ponadto należy unikać przeciążenia stopy. Kolejnym elementem zapobiegającym powstawaniu ostrogi piętowej jest utrzymywanie właściwej masy ciała. Ważne staje się również prawidłowe ustawienie kończyn dolnych, a przede wszystkim stóp – ich koślawe ustawienie zwiększa ryzyko wystąpienia ostrogi piętowej.